حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱ 22 شوال 1443 Monday, 23 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 46 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 3×
مبارزه با ویژه‌خواری شاخصه دولت اسلامی
24 اردیبهشت 1400 - 10:00
شناسه : 671
16
شاخصه های دولت اسلامی در نگاه قرآن؛ حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم گفت: اگر اطرافیان حاکمان اسلامی خطایی را مرتکب شوند گناه آنها دوبرابر است بنابراین دولت اسلامی موظف است با ویژه خواری مبارزه کند.
پ
پ

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم، عضو مجلس خبرگان رهبری در بیست و دومین جلسه بیان تفسیر خود در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به آیات ۲۸ و ۲۹ سوره احزاب گفت: اولین شاخصه دولت اسلامی مبتنی بر مفاهیم جزء ۲۲ قرآن کریم میزان نظارت بر رفتار اطرافیان است.

نظارت مسؤولان بر رفتار اطرافیان

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: خداوند در این آیات خطاب به پیامبر (ص) می فرماید: به همسرانت بگو اگر طالب زینت دنیا هستید شما را طلاق می دهم و بروید و زندگی خود را داشته باشید اما اگر طالب آخرت هستید باید به دنبال مزد خود در آخرت باشید و این بدین معناست که اطرافیان مسؤولین دولت اسلامی نباید به دنبال ویژه خواری باشند.

مدیر مدرسه علمیه مشکات گفت: خداوند در آیه ۳۲ همین سوره می فرماید اگر اطرافیان و همسران حاکمان اسلامی خطایی را مرتکب شوند گناه آن ها دوبرابر است و مسؤولیت خواص و اطرافیان حاکمان سنگین است و اشتباهات آنان به پای حاکمان نوشته می شود و مایه دلسردی مردم می شود و رهبر انقلاب یکی از خصوصیاتی که دارند این است که فرزندان خود را از هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی منع کرده اند و این درحالی است که برخی نمی توانند فرزندان خود را کنترل کنند بنابراین یکی از شاخصه های دولت اسلامی و کارگزاران آن، نظارت بر نزدیکان، همسر و فرزندان خود است.

ترس از خدا و نترسیدن از غیر خدا

استاد حوزه علمیه ابراز داشت: خداوند متعال در آیه ۳۹ سوره مبارکه احزاب در توصیف مردان خدا که در صدد تبلیغ مأموریت های الهی هستند می فرماید آنها تنها از خدا می ترسند و دولتمردان حکومت اسلامی که به دنبال تحقق اهداف اسلامی هستند باید این ویژگی را در خود تقویت کنند و اگر مسؤولی در دولت اسلامی به جای ترس از خدا از دشمن هراس داشته باشد نمی تواند تصمیماتی در سطح دولت اسلامی بگیرد در نتیجه استقلال نظام اسلامی در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

وی به آیه ۱۷۵ سوره آل عمران اشاره کرد و افزود: خداوند در این آیه کسانی که نیروها و مردم را می ترسانند بلندگوهای شیطان هستند و امیر المؤمنین(ع) نیز در روایاتی می فرمایند: بدترین ویژگی که یک دولتمرد می تواند داشته باشد ترس از دشمن است و نمونه برجسته نترس بودن در برابر دشمن حضرت امام (ره) هستند که حاج آقا مصطفی از قول ایشان نقل می کنند که ایشان می فرمودند: من تا الان نتوانسته ام تصور کنم که ترس چیست».

میزان اهتمام به مسأله عفاف و حجاب

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم بیان داشت: یکی از مسایل مهم که باید مورد توجه مسؤولان قرار بگیرد مسأله عفت و حجاب است که مایه رشد جامعه و حفظ امنیت خانواده ها می شود و خداوند در آیه ۵۹ سوره مبارکه احزاب پیامبر را به عنوان کارگزار تراز نظام هستی معرفی و او را مسؤول می داند تا قبل از هرکسی خود او نسبت به حجاب همسر و فرزندان خود و همچنین بانوان مؤمن ایفای نقش کند بر این اساس مسؤول دولت اسلامی موظف است نسبت به توسعه عفاف و حجاب اولا در خانواده و اطرافیان خود و دوم در جامعه اقدام کند.

مدیر مدرسه علمیه مشکات با اشاره به ماجرای اندلس اظهار داشت: حکومت اندلس با گسترش فرهنگ بی حجابی و به واسطه اختلاف زمامداران ساقط شد و باید دانست که حجاب زن مانند دیواری برای حراست از زیبایی های زن است چرا که امیرالمؤمنین (ع) فرمود: اگر زن از حجاب بهره داشته باشد زیبایی های او ماندگارتر خواهد بود.

برخورد با رسانه های فعال در عرصه شایعه پراکنی

استاد حوزه علمیه گفت: خداوند متعال در آیه ۵۹ و ۶۰ سوره مبارکه احزاب در خصوص نفاق گفته است که منافقان در صدد شایعه پراکنی در جامعه اسلامی و لرزه انداختن بر باورها و اعتقادات اسلامی هستند و خطر منافقان بیشتر از هر دشمنی است و با دیگر دشمنان اسلام همسو و هم جهت حرکت می کنند اما این نفاق روشن شد خداوند دستور برخورد قاطع با آنان را صادر کرده است.

وی خاطر نشان کرد: کلمه «مرجفون» که در آیه ۶۰ آمده است به کسانی اطلاق می شود که با شایعه سازی در جامعه دلهره ایجاد می کنند و کسانی بودند که در میدان نبرد حاضر نمی شدند اما شایعاتی از پیروزی کفار و و شکست مسلمانان را منتشر می کردند و نگرانی مردم را موجب می شدند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم گفت: از ادامه آیه می توان دریافت که اسلام به قدری برای امنیت جامعه ارزش و اهمیت قائل است که فرمان داده است چنین افرادی باید از جامعه طرد شوند و باید  آنها را از شورش نیروهای انقلابی ترساند« لَنُغْرِيَنَّكَ بِهِمْ ثُمَّ لَا يُجَاوِرُونَكَ» تو را بر آنها مسلط می کنیم و آنها حق ماندن در مدینه را ندارند و باید با ذلت کشته شوند و اینجا جای مسامحه نیست، براین اساس یکی از شاخصه های مهم دولت اسلامی برخورد با رسانه های فعال در عرصه شایعه پراکنی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تأیید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.